Video

Filmy dokumentalne po polsku o tematyce wulkanicznej…
Obcojęzyczne filmy dokumentalne o tematyce wulkanicznej…

Najlepsze filmiki z Vimeo i Youtube o tematyce wulkanicznej:

Spektakularna erupcja islandzkiego wulkanu Bardarbunga (Bárðarbunga), trwająca od końca sierpnia 2014 roku, sfilmowana z lotu ptaka. Końcówka dwuipółminutowego filmu, przedstawiająca wnętrze krateru, jest zachwycająca!

Kolejny niezwykły filmik ukazujący fontanny lawy tryskające z wulkanu Bárðarbunga.

Silne erupcje „strombolijskie” jednocześnie z dwóch kraterów wulkanu Fogo (Republika Zielonego Przylądka) w 2014 roku.

Pierwsza w historii ekspedycja do wnętrza krateru wulkanu Marum, w pobliże aktywnego jeziora lawy. Wulkan Marum leży na wyspie Ambrym (Vanuatu) i jest jednym z kilku miejsc na Ziemi, gdzie występują jeziora lawy.

Największe jezioro lawy na świecie znajduje się obecnie w kraterze wulkanu Nyiragongo w Demokratycznej Republice Kongo, w pobliżu miasta Goma, przy granicy z Rwandą. Jezioro ma około 300 metrów średnicy, choć w 1982 roku było to aż 700 metrów! Niesamowite ujęcia dopełnia przejmująca muzyka!

Ciekawość, która mogła zakończyć się tragicznie dla śmiałka, który jezoro lawy w kraterze Nyiragongo oglądał z jego brzegu. Włos się na głowie jeży!

Hawajski wulkan Kilauea jest niezwykle aktywny już od ponad 30 lat. Oto flmik przedstawiający rzeki lawy spływające z jego zboczy.

Niezwykłą atrakcją hawajskiej wyspy Hawai’i (zwanej też Big Island) jest widok lawy z wulkanu Kilauea wlewającej się do oceanu. Nie zdarza się to codziennie, ale i tak jest to najlepsze miejsce na świecie do podziwiania takiego spektaklu. Poniżej jeden z niezliczonych filmików na Youtube, które przedstawiają to zjawisko, nakręcony w 2009 roku.

Pierwsza w historii nagrana z bliska erupcja podwodnego wulkanu leżącego 1100 metrów pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Wulkan West Mata połóżony jest 200 kilometrów na południowy-zachód od Samoa. Pod dnem oceanów może znajdować się aż 3 miliony wulkanów, w większości wygasłych, ale i tak trzy czwarte erupcji na Ziemi przypada na wulkany podwodne. Wulkanolodzy wiedzą o nich bardzo niewiele, a większość nie została jeszcze odkryta.

Fontanny lawy tryskające z islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull podczas erupcji z 2010 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *